Jak zbudować rutynę pielęgnacji skóry

Wspaniała skóra nie jest tylko kwestią DNA - twoje codzienne nawyki mają duży wpływ na to, co widzisz w lustrze. Ale w zależności od tego, które recenzje produktu czytasz lub z którymi lekarzami się konsultujesz, istnieje zawrotna liczba opinii na temat wszystkiego, od tego, jak się nawilżać, po to, jak chronić się przed promieniami UV. Ostatecznie, dbanie o swoją skórę jest po prostu osobiste. Oto, o czym należy pamiętać, aby uporać się z tym całym hałasem.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry przed rozpoczęciem

Trzy główne etapy

Pomyśl o swojej rutynie pielęgnacji skóry, która składa się z trzech głównych kroków:

Celem każdej rutyny pielęgnacyjnej jest dostrojenie cery tak, aby funkcjonowała jak najlepiej, a także rozwiązywanie problemów lub ukierunkowanie jej na dowolne obszary, nad którymi chcesz pracować. "Zabiegi pielęgnacyjne są okazją do zauważenia zmian w sobie" - mówi specjalistka ds. pielęgnacji skóry z San Francisco, Kristina Holey. Twoja skóra potrzebuje zmian wraz z wiekiem, podobnie jak twoje produkty. Mimo to, dodaje, "nie chodzi o tworzenie doskonałości." Pozwól, aby te trzy kroki stały się twoim codziennym rytuałem, który wzmocni twoją skórę i wzmocni twój dzień.

Dajcie mu czas.

Nauka o produktach do pielęgnacji skóry przebyła długą drogę, ale nadal nie ma czegoś takiego jak natychmiastowa naprawa - potrzebujesz czasu, aby czerpać korzyści, mówi dr Rachel Nazarian, dermatolog z Manhattanu z Schweiger Dermatology Group. "Wyniki są widoczne tylko poprzez konsekwentne stosowanie", wyjaśnia. Ogólnie rzecz biorąc, staraj się używać produktu przez co najmniej sześć tygodni, raz lub dwa razy dziennie, aby zauważyć różnicę".

Wskazówka: W przypadku każdego produktu do pielęgnacji skóry, stosować w kolejności od najcieńszej do najgrubszej. Na przykład: preparat oczyszczający, tonik (jeśli go używasz), serum, a następnie krem nawilżający.

Oczyszczanie

Mycie twarzy jest najbardziej podstawowym i niezbędnym krokiem w każdej rutynie, mówi nowojorski dermatolog dr Carlos Charles. "Nasza skóra każdego dnia styka się z zanieczyszczeniami, brudem i innymi czynnikami, które powinny być delikatnie usunięte." Umyj się dwa razy dziennie, rano i wieczorem, aby uniknąć zatkania porów, tępoty i trądziku.

Znajdź swój środek do czyszczenia twarzy

Odpowiednia formuła oczyszcza Twoją skórę bez pozbywania się niezbędnych, zdrowych olejków. Unikaj peelingów złuszczających (stosuj raz w tygodniu) i unikaj tych z pokruszonymi łupinami orzechów włoskich lub składnikami ścierającymi.

Co dokładnie oznacza Non-Comedogenic?

Termin ten często pojawia się na etykietach produktów i jest używany przez ekspertów w dziedzinie pielęgnacji skóry, ale nie zawsze jest zdefiniowany prostym, jasnym językiem. Oto szybkie wyjaśnienie: Jeśli produkt twierdzi, że jest niekomedogenny, oznacza to, że nie powinien zatykać porów ani wywoływać trądziku - albo poprzez zatykanie skóry, blokowanie gruczołów lub podrażnianie mieszków włosowych. Oświadczenie to nie jest jednak regulowane przez F.D.A. i wiele firm przeprowadza własne testy wewnętrzne w celu ustalenia, czy produkt powinien być uznany za komedogenny, czy też nie. (Niektóre powszechnie znane składniki komogeniczne to olej kokosowy i masło kakaowe.) Zazwyczaj im mniej składników ma dany produkt, tym łatwiej jest określić, czy będzie on powodował jakiekolwiek reakcje.

Tonowanie

Jak używać toneru

Dla wielu osób słowo "toner" kojarzy się z cierpiącymi na kłucie ściągaczami z lat 80-tych. "Oryginał był produktem na bazie alkoholu, który był używany do osuszania tłustej skóry i usuwania wszelkich pozostałości brudu po oczyszczeniu" - mówi dr Nazarian. Dzisiejsze formuły jednak ewoluowały. Pomyśl o nich jako o suplementach - te cienkie płyny dostarczają dodatkowego zastrzyku składników odżywczych, pomagając innym produktom w Twoim otoczeniu lepiej je wchłaniać, jednocześnie równoważąc Twoją cerę. Większość ekspertów, nowojorska kosmetyczka Jordana Mattioli uważa, że toner może być opcjonalny: "To może być dobry sposób, aby dodać do konkretnych składników, których możesz nie mieć w innych produktach lub dodać kolejną warstwę regeneracji skóry". Jeśli masz czas i ochotę, oto niektóre składniki bohatera, których należy szukać:

Co to jest Toner?

"Toner powinien być stosowany po oczyszczeniu i przed nałożeniem czegokolwiek innego" - mówi Mattioli. Tradycyjna metoda aplikacji polega na nasyceniu płatka kosmetycznego i nałożeniu go na twarz. Ale, jak podkreśla Mattioli, "W końcu tracisz dużo produktu."

Wskazówka: "Nakładanie tonera czystymi rękoma jest najbardziej skuteczne. Po prostu wlej kilka kropli do dłoni, a następnie wciśnij go". Albo, jeśli wolisz, możesz rozebrać wacik, "żeby nie był tak gruby przed nałożeniem toneru", radzi Mattioli. Większość formuł może być stosowana rano i wieczorem, ale możesz użyć tych z kwasami złuszczającymi tylko w nocy lub każdego innego dnia.

Leczenie przy użyciu serum

Mówiąc wprost, serum to potężni sprzymierzeńcy skóry. Wypełnione skoncentrowanymi dawkami składników aktywnych, eliksiry te mogą złagodzić wiele problemów, od ciemnych plam po zmarszczki. "Nawet jeśli nie masz żadnych szczególnych problemów, każdy potrzebuje rano ogólnego serum antyoksydacyjnego, aby chronić się przed codziennymi agresorami" - mówi Mattioli. Podczas gdy istnieją "nieograniczone możliwości" w zakresie składników, Nazarianka wyróżnia swoich ciężko pracujących faworytów. Aby rozwiązać konkretne problemy, poszukaj tych produktów:

Pomocne wskazówki i wskazówki

Jeśli masz wiele obaw, możesz chcieć użyć wielu formuł. "Polecam leczenie różnych obszarów różnymi produktami", mówi Mattioli. "Może użyjesz serum z witaminą C, ale potem w kilku miejscach możesz zrobić hiperpigmentację." Wystarczy zastosować dowolną kombinację przez lekarza dermatologa, aby uniknąć potencjalnych reakcji.

Aby zaoszczędzić czas, nie próbuj mieszać serum z kremem nawilżającym. W ten sposób "zmniejsza się zdolność serum do skutecznego wchłaniania" - mówi dr Nazarian. "Produkty powinny być nakładane jeden po drugim."

Nie wszystkie serum aplikuje się z tą samą częstotliwością. "To się różni w zależności od składników", mówi dr Nazarian. "Rano wolę antyoksydanty, ponieważ zapewniają dodatkową ochronę przed środowiskiem, a większość z nas nie używa wystarczającej ilości środków ochrony przeciwsłonecznej" - mówi Mattioli. Jednak niektóre składniki są najlepsze w nocy. Na przykład: "Retinole nie są odporne na działanie promieni słonecznych i ulegną degradacji, jeśli zostaną zastosowane w ciągu dnia", wyjaśnia dr Nazarian. Podsumowanie: Przeczytaj uważnie instrukcje na etykiecie.

Nawilżanie

Najbardziej podstawową funkcją kremu nawilżającego jest nawilżanie i zmiękczanie skóry. "Zasadniczo, preparaty nawilżające pomagają zapobiegać utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry", wyjaśnia dr Charles. "Mogą również uzupełniać naturalnie występujące w skórze oleje ochronne i inne składniki budulcowe, takie jak ceramidy". Jest to jeden z produktów, który lekarze zalecają stosować przez cały rok, dla wszystkich rodzajów skóry. "Skóra w naturalny sposób traci zdolność do zatrzymywania wilgoci wraz z wiekiem", podkreśla dr Nazarian, "a codzienne czynności, takie jak mycie, mogą pozbawiać powierzchnię naturalnych nawilżaczy".

Różnica między kremem na dzień i na noc

Kremy, które aplikujesz rano, są wyposażone tak, aby chronić Twoją skórę przed agresorami środowiskowymi, z którymi zetkniesz się wychodząc z domu - wiele z nich zawiera antyoksydanty, które minimalizują wolne rodniki na bazie zanieczyszczeń oraz filtr przeciwsłoneczny, który chroni Cię przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zazwyczaj mają one lekką konsystencję. Kremy na noc, z drugiej strony, skupić się na naprawieniu wszelkich szkód, które mogły być odebrane z składników, takich jak retinol, aby przyspieszyć obrót komórek i przeciwdziałać ciemne plamy. Kremy te uzupełniają również poziom wilgotności, które naturalnie zanurzają się wieczorem, za pomocą emolientów, które często tworzą bogatą, gęstą strukturę.

Kremy pod oczy, wyjaśnione

Możesz przeżyć bez kremu do oczu? Absolutnie. Ale jeśli masz konkretne obawy - takie jak przebarwienia, suchość czy opuchlizna - możesz spróbować. "Skóra wokół oczu jest dość cienka i delikatna, i bardziej podatna na działanie składników drażniących niż inne obszary." "Dlatego dermatolodzy zazwyczaj zalecają krem pod oczy, który uwzględnia potencjalną wrażliwość i ma bardziej tolerancyjne stężenia składników aktywnych".

Kofeina, peptydy i kwas hialuronowy mogą być kojące, mówi Mattioli. "Ciemne plamy mogą być spowodowane widocznymi żyłami lub faktycznymi przebarwieniami, często występującymi w ciemniejszych odcieniach skóry", mówi Mattioli. "Szukaj składników rozjaśniających, takich jak witamina C, kwas kojowy i niacynamid." Wewnętrzna wskazówka: Należy unikać silnych retinoli (które mogą żądlić i powodować zaczerwienienia) i zapachu, aby uniknąć podrażnień oczu.

Chronić kremem przeciwsłonecznym

Wszyscy eksperci, z którymi się konsultowaliśmy, jednogłośnie zgodzili się co do jednego: że filtr przeciwsłoneczny jest najważniejszym produktem do pielęgnacji skóry. Jest to "niezwykle ważny element całorocznego programu", podkreśla dr Charles. "Codzienne i konsekwentne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pomaga zapobiegać powstawaniu drobnych linii i zmarszczek, niedoskonałości tekstury oraz zmian w wyglądzie porów na przestrzeni czasu. Co ważniejsze, codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może pomóc w zapobieganiu powstawaniu niektórych nowotworów skóry". Aby ułatwić zapamiętywanie, eksperci zalecają stosowanie codziennie kremu nawilżającego z wbudowanym filtrem SPF o szerokim spektrum, wynoszącym co najmniej 30.

Dekodowanie receptur filtrów przeciwsłonecznych

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, które filtry przeciwsłoneczne są najlepsze i najbezpieczniejsze dla Twojej cery. Masz dwa rodzaje składników w formułach:

Zalety:

Wady:

Zalety:

Wady:

Wewnętrzna końcówka: "Zazwyczaj opowiadam się za stosowaniem filtrów przeciwsłonecznych, które zawierają kombinację fizycznych i chemicznych składników blokujących" - mówi dr Charles. "Zapewniają one ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, i zazwyczaj nie tworzą żadnych widocznych pozostałości".

Aplikacja filtrów przeciwsłonecznych 101

Rozważ to, jak mówi dr Nazarian: "Nałóżkrem przeciwsłoneczny na 30 minut przed wystawieniem na działanie promieni słonecznych i nakładaj go ponownie co najmniej co dwie godziny . Chemiczne filtry przeciwsłoneczne powinny być nakładane bezpośrednio na czystą skórę, natomiast blokery fizyczne mogą być stosowane jako ostatnie w twoim systemie pielęgnacji skóry, ale przed nałożeniem makijażu. Do zakrycia twarzy i odsłoniętych części ciała odpowiednie są około dwie łyżki kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi; w ramach tej ilości, do zakrycia twarzy należy użyć lalki w rozmiarze niklu".

Wszyscy eksperci, z którymi się konsultowaliśmy, jednogłośnie zgodzili się co do jednego: że filtr przeciwsłoneczny jest najważniejszym produktem do pielęgnacji skóry. Jest to "niezwykle ważny element całorocznego programu", zaznacza dr Charles. "Codzienne i konsekwentne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pomaga zapobiegać powstawaniu drobnych linii i zmarszczek, niedoskonałości tekstury oraz zmian w wyglądzie porów na przestrzeni czasu. Co ważniejsze, codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może pomóc w zapobieganiu powstawaniu niektórych nowotworów skóry". Aby ułatwić zapamiętywanie, eksperci zalecają stosowanie codziennie kremu nawilżającego z wbudowanym filtrem SPF o szerokim spektrum, wynoszącym co najmniej 30.

Masz jakieś pytania?

Czy maseczki do twarzy są warte wszystkich hype?

Powiedzieć, że maseczki do twarzy stały się ostatnio popularne, to trochę za mało powiedziane - Sephora ma ponad 400 odmian (i 60 z tych wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich kilku miesięcy). Maseczki "oferują wysoce skoncentrowane zabiegi, aby rozwiązać konkretne problemy", mówi nowojorski dermatolog dr Joshua Zeichner. Ale w odróżnieniu od toneru lub surowicy, maski dostarczają składniki pod okluzją, co pomaga im skuteczniej się wchłaniać" - zauważa dr Nazarian.

I jeszcze czynnik zabawy: Wiele z najnowszych innowacji wypuszcza bąbelki, odkręca kolory i odkleja się. Tak, jest to trochę gimmicky, a ten krok z pewnością nie jest niezbędny w rutynie. "Pomyśl o maskach jak boostery - nie konieczne, ale korzystne", mówi Mattioli.

Jeśli chcesz dać jeden wir, oto trzy odmiany napędzane wydajnością, które według Mattioli należy rozważyć:

Maskiarkuszowe: "Te są przede wszystkim nawadniające. Składniki nasączone na skórze w ten okluzyjny sposób zapobiegają przedostawaniu się powietrza, a w krótkim czasie można uzyskać większe wchłanianie. Zawsze zalecam trzymanie ich w lodówce, aby uzyskać również działanie przeciwzapalne".

Okłady nasennelub maski na noc: "Maseczki nocne lub śpiwory będą miały grubszą konsystencję i pomogą uwięzić wszystkie składniki, które kładziesz pod spodem. Są one idealne dla skóry dojrzałej lub bardzo suchej".

Maski gliniane lub błotne: "Wchłaniają one olej i mogą mieć łagodny efekt złuszczający - są więc idealne dla obszarów tłustych. Nie musisz jednak nakładać ich na całą twarz. Możesz wycelować tylko w kilka miejsc. Uwielbiam wielomasking: używać glinki w strefie t i nawilżającej wszędzie indziej."

Insider tip: Nakładaj maseczki po serum, ale przed kremem nawilżającym, chyba że jest to maseczka na noc, która może zastąpić Twój krem nawilżający na noc. Jak każdy produkt, który stanowi uzupełnienie codziennej rutyny, maseczki należy stosować z umiarem - nie częściej niż raz w tygodniu, aby zapobiec podrażnieniom, mówi dr Zeichner.

Czy potrzebuję jakichś specjalnych narzędzi?

Nie bardzo. Zwykła ściereczka naprawdę wykonuje większość pracy. Ale kto potrzebuje wizyty w spa, gdy najnowsze gadżety do pielęgnacji skóry - i jeden zaskakująco analogowy standby - wprowadzają tę samą technologię do Twojej łazienki?

Oto kilka, które polecamy:

Ścierka do prania: Delikatne polerowanie standardową chusteczką (100 procent bawełny) i delikatny środek czyszczący mogą być jedynymi potrzebnymi do wygładzenia skóry. Aby uniknąć bakterii, używaj codziennie świeżej szmatki.

Oczyszczanie soniczne: Obrotowa tarcza emituje pulsacje, które usuwają zanieczyszczenia z porów. Większość narzędzi posiada wiele ustawień umożliwiających delikatne lub głębokie oczyszczenie.

Terapia światłem LED: Wiele urządzeń łączy wiele kolorowych świateł w jednym różdżce, więc można dostosować swoją sesję. Włączyć czerwony, aby stymulować produkcję kolagenu i elastyny, jednocześnie zmniejszając stan zapalny; niebieski, aby wyeliminować bakterie powodujące trądzik i zaczerwienienie; i żółty, aby wyrównać swój ton.

Fale mikroprądowe: Prąd o niskim natężeniu wysyła fale przez skórę, aby naprężyć i obrysować mięśnie twarzy - pomyśl o tym jako o treningu dla swojej cery.

Nieablacyjnylaser frakcyjny: Wiązki światła przenikają przez skórę (tworząc ciepłe, ale nie palące uczucie), powodując zaburzenia komórkowe, które wyzwalają naturalny proces gojenia się organizmu w celu zwalczenia linii i zmarszczek.

Co to jest olejek do twarzy?

Olejki botaniczne do twarzy, stosowane jako czysty i naturalny sposób na poprawę skóry, zostały ostatnio wprowadzone na główny nurt rynku. Mimo to, eksperci często zalecają ostrożność przy obciąganiu się, ponieważ nie wszystkie oleje są tworzone jednakowo. "Polecam unikać olejków eterycznych lub tych z dodatkiem perfum, które zwiększają potencjał podrażnień skóry" - mówi dr Nazarian.

4 Korzyści z olejków do twarzy:

Jak i kiedy używać oleju:

Większość olejków do twarzy można stosować dwa razy dziennie, zarówno rano, jak i wieczorem. Należy je stosować po serum i żelu do twarzy, ale przed kremami i balsamami. Rozprowadzić niewielką ilość pomiędzy dłońmi i nałożyć na zewnętrzną część twarzy, a następnie rozprowadzić w kierunku środka, wokół oczu, nosa i ust.

Co mogę zrobić, gdy moja skóra zaczyna się podrażniać?

Podrażnienia skóry, od trądziku po egzemę, mogą być spowodowane nadgorliwymi nawykami. "Niestety, wiele z tego, co robię, sprawia, że ludzie wracają do zdrowej skóry po nadużywaniu produktów - środków do usuwania zanieczyszczeń, przedmiotów, które nadmiernie złuszczają lub zawierają składniki uczulające - które używali jako podkład do zdrowej skóry, ale zabierało ich to jeszcze dalej" - mówi Holey. Aby przywrócić skórę do stanu wyjściowego, Holey proponuje następujące holistyczne środki zaradcze:

Powiązane artykuły

Dobry dermatolog w Warszawie

Klinika Murano to profesjonalny gabinet dermatologii estetycznej. 10-letnie doświadczenie sprawia, iż pacjenci mogą liczyć na pełen profesjonalizm i bezpieczeństwo zabiegów. Klinika wyposażona jest w najnowszej technologii sprzęt medyczny.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów Klinika Murano prowadzi konsultacji z zakresu alergologii, okulistyki czy endokrynologii.