TWÓJ KOMPLETNY PRZEWODNIK PO OPERACJACH PIERSI

Jeśli rozważasz powiększenie piersi, ważne jest, aby wiedzieć wszystko o procesie regeneracji.

Odzyskanie piersi po każdej operacji jest bardzo ważne, bez względu na to, czy chodzi o implanty piersi, ich redukcję czy podniesienie. Nie tylko trzeba będzie wyzdrowieć po znieczuleniu ogólnym, ale trzeba będzie się z tym pogodzić i zadbać o swoje nowe ciało!

Tak więc, w tym wpisie na blogu powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o rekonwalescencji po operacji piersi.

Jak szybko następuje powrót do zdrowia po operacji piersi?

Powrót do zdrowia jest całkowicie zależny od Ciebie i Twojego ciała! Istnieją różne czynniki, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć czas potrzebny do powrotu do zdrowia, takie jak spożycie substancji odżywczych, historia choroby i ogólne przestrzeganie planu pooperacyjnego.

Zazwyczaj po 4-6 tygodniach większość pacjentek po zabiegu powiększenia piersi wraca do swojego codziennego życia. Jednak potrzeba około 2-3 miesięcy, aby implanty właściwie się osadziły, a mięśnie się rozluźniły.

Jak mogę pomóc w regeneracji po operacji piersi?

Każdy wraca do zdrowia inaczej, więc słuchaj swojego ciała. Istnieją jednak pewne ogólne wskazówki, których należy przestrzegać, aby pomóc w regeneracji. Tuż przed i po operacji staraj się unikać stosowania środków rozrzedzających krew, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna i ibuprofen itp.), tłuszcze Omega 3, witamina E i alkohol, ponieważ mogą one powodować więcej siniaków i obrzęków.

Zacznij masować implanty codziennie, tydzień lub 2 po zabiegu. Masaż może być łatwiejszy do wykonania pod prysznicem, ponieważ ciepła woda pomaga rozluźnić mięśnie. Spanie na plecach tak długo, jak to możliwe po operacji piersi pozwoli utrzymać implanty na miejscu i upewnić się, że nie poruszają się podczas gojenia się otaczających tkanek, a także pomoże spać z podniesioną głową przez około miesiąc w celu zmniejszenia obrzęków. W trakcie całego procesu rekonwalescencji ważne jest, aby pozostać nawodnioną i spożywać pokarmy bogate w białko i błonnik.

Czy powrót do zdrowia jest bolesny?

Każda osoba ma inną tolerancję na ból, reakcję na regenerację i ogólny stan zdrowia, jeśli chodzi o regenerację po operacji piersi. Zmienne chirurgiczne, takie jak rodzaj nacięcia, umiejscowienie, rodzaj i rozmiar implantu mogą mieć wpływ na to, jak bolesny jest powrót do zdrowia. Położenie podprogowe (pod mięśniem) jest zazwyczaj bardziej bolesne niż położenie podprogowe (nad mięśniem).

Jeśli implant jest duży lub początkowy rozmiar piersi był mały przed operacją, proces rekonwalescencji jest zazwyczaj bardziej intensywny. W celu ułatwienia rekonwalescencji i zapobiegania infekcjom podawane są antybiotyki. W kilka dni po zabiegu większość osób może zmienić przepisane leki na regularne środki przeciwbólowe. Ból powinien zmniejszać się z dnia na dzień. Pierwszy tydzień będzie najbardziej niewygodne i po tym należy powoli, ale na pewno zacząć czuć się lepiej.

Co muszę kupić/zachować w domu, kiedy wyzdrowieję?

Przed operacją piersi warto upewnić się, że masz w domu wszystko, czego potrzebujesz, aby ułatwić sobie życie w trakcie powrotu do zdrowia.
Przygotuj ubrania, które nie wymagają podnoszenia rąk i luźno dopasowanych blatów. Słomki do picia są niezbędne, ponieważ ułatwiają one kładzenie się podczas picia. Chusteczki dla dzieci będą wygodne, jeśli przez kilka dni nie masz ochoty na prysznic. Lekarz poda Ci stanik pooperacyjny, ale powinnaś mieć w domu miękkie biustonosze bez fiszbin, więc jesteś gotowa, gdy przyjdzie czas na zdejmowanie biustonosza pooperacyjnego.

Dbaj o siebie, gdy wyzdrowiejesz. To, co wkładamy do naszego ciała, jest naprawdę ważne. Podczas rekonwalescencji wybieraj bogate w białko jedzenie, takie jak kurczak i jajka, i zaopatruj nimi swoją szafkę:

Pokarmy bogate w błonnik, takie jak orzechy i nasiona (nerkowce, migdały, orzechy włoskie, nasiona dyni, sezamu i słonecznika), ponieważ pomoże to w regeneracji tkanki skórnej i tkanek.
Owoce takie jak banan, jabłko, pomarańcza, kiwi i ananas pomogą wzmocnić Twój system odpornościowy.
Posiadanie kogoś w domu po operacji jest bardzo pomocne w przypadku, gdy czujesz się chory lub masz zawroty głowy i ogólnie rzecz biorąc pomaga Ci w domu.

Kiedy spotkać się z lekarzem

Po zabiegu chirurg zarezerwuje ci kilka wizyt kontrolnych, aby sprawdzić, czy wszystko się goi tak jak powinno. Pierwsza z nich odbywa się po tygodniu, po czym zwykle są trzy kolejne konsultacje w ciągu pierwszego roku, więcej w razie potrzeby lub w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. Ważne jest jednak, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli odczuwasz silny ból lub ból w brzuchu.

Okresy powrotu do zdrowia po operacji piersi
Pierwsze kilka godzin:

Pierwszy tydzień:

1 tydzień po operacji:

2 tygodnie po operacji:

3-4 tygodnie po operacji:

4 lub więcej tygodni po operacji:

Rok po operacji:

Pamiętaj, że ciąża, karmienie piersią lub zmiany wagi mogą mieć wpływ na wyniki operacji piersi.

Powiązane artykuły

Dobry dermatolog w Warszawie

Klinika Murano to profesjonalny gabinet dermatologii estetycznej. 10-letnie doświadczenie sprawia, iż pacjenci mogą liczyć na pełen profesjonalizm i bezpieczeństwo zabiegów. Klinika wyposażona jest w najnowszej technologii sprzęt medyczny.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów Klinika Murano prowadzi konsultacji z zakresu alergologii, okulistyki czy endokrynologii.